Kauno "Granito" Legendos. Almantas Savonis.

.

Kauno "Granito" klubas tituluočiausias Lietuvos rankinio istorijoje. Istorijos pagrindu norime pristatyti įžymiausius "Granito" rankininkus, kurie prisidėjo prie Lietuvos rankinio istorijos kūrimo ir papasakoti jų istorijas.

Šį Kauno "Granito" legendų ciklą pradedame nuo Almanto Savonio. Vieno geriausių visų laikų Lietuvos vartininkų, Lietuvos rinktinės kapitono bei EHF taurės laimėtojo. Su Kauno "Granitu" Almantas Savonis net 5 kartus tapo Lietuvos čempionu, vėliau laimėjo EHF taurę atstovaudamas SC Magdeburg bei iš viso Vokietijos Bundeslygoje rungtyniavo net 5-is sezonus bei 3 kartus buvo išrinktas tarp geriausių Bundeslygos vartininkų.

Kokie prisiminimai siejasi su Kauno "Granitu"? Koks buvo jausmas patekus į pagrindinę "Granito" komandą, kuri dar visai neseniai buvo laimėjus EHF Europos taurę?

Po EHF taurės laimėjimo treneris Skarbalius mane pradėjo kviesti į treniruotes su pagrindine komanda. Tai buvo kažkas wow. Neįmanoma apsakyti koks džiaugsmas buvo. Dar jiems žaidžiant taurės finalą Kauno Sporto Halėje stovėjau tribūnose ir svajojau būti toks kaip jie.

Lietuviai sportininkai retas atvejis Kroatijos sporte, kaip atsiradote Karlovačka rankinio klube? Žaidėte ten net 3 sezonus, kokie įspūdžiai apie šį laikotarpį?

Tiesiog tuo metu matyt nebuvo lemta išvykti į Vokietiją ar Prancūziją (dėl ten tuo metu buvusių ribojimų, galėjo rungtyniauti tik 2 ne Europos Sajungos žaidėjai), todėl per Lietuvos “Rankinio Tėvą” Janį Grinbergą išvykau rungtyniauti į Kroatijos aukščiausią lygą. Lyga tuo metu buvo labai stipri. Žinant tai jog Badel Zagreb tuo metu buvo viena pajėgiausių Europos komandų ir Čempionų lygoje tais metais buvo pasiekę finalą (96-97 ir 97-98 sezonuose). Taip pat kroatų rinktinė kurios dauguma žaidėjų dar žaidė Kroatijoje 96 metais nugalėjo Atlantos olimpiadoje.

SC "Magdeburg" yra vienas garsiausių pasaulio rankinio klubų, kas lėmė jog jie pasirinko būtent Jus?

Tuo metu ten žaidė buvęs "Granito" rankininkas ir mano kolega jaunimo rinktinėje Vygandas Petkevičius (Vėliau atstovavęs Vokietijos nacionalinę rinktinę). Jis rekomendavo mane. Buvau savaitę treniruočių stovykloje, treneriams ir vadovybei patiko mano darbas. Pasiūlė kontraktą ir sutarėme dėl atstovavimo SC Magdeburg.

Esate vienintelis lietuvis laimėjęs EHF taurę su užsienio klubu, tai labai didelis pasiekimas, kokie įspūdžiai iš to istorinio sezono?

Tiesiog laimėti kažką tikrai apčiuopiamo yra labai nuostabus jausmas.

SC Magdeburg vartuose turėjote porininką Henning Fritz, kuris 2004 metais buvo išrinktas geriausiu pasaulio rankininku, koks jausmas rungtyniaujant kartu su tokiu žaidėju, kaip sekėsi konkuruoti dėl vietos?

Tuo metu viskas buvo aiškiai sudėliota. Jis buvo nr. 1 ir taškas. Tiesiog buvau visada bet kokią akimirką pasiruošęs išeiti į aikštelę ir padaryti tai ko iš manęs tikimasi. Dažniausiai tai būdavo, jeigu jam sekdavosi blogai, pirmaudavome arba pralaiminėdavome dideliu skirtumu. Ir nesvarbu ar gaudavau 5 ar 30 minučių žaisti, išmokau išnaudoti savo šansą ir laiką produktyviai.

Tą sezoną Magdeburg taip pat rungtyniavote su viena įdomiausių rankinio pasaulio asmenybių Steffan Kretzschmar, ar komandoje jis buvo toks pat kaip išorėje ar tai buvo tik įvaizdis?

Įvaizdis, sunku pasakyti. Buvo pavyzdys, visiškas profesionalas. Pats ardavo ir iš kitų reikalaudavo. Visi komandoje buvo profesionalai, niekas per prievartą nevarė. Žaidėjo žino kas ir kodėl.

97 ir 98 su Lietuvos rinktine dalyvavote tiek Pasaulio, tiek Europos čempionatuose, koks jausmas buvo pasiekti stipriausius turnyrus su Lietuvos rinktine?

Na, tai yra nepakartojamas jausmas ir tai įvyko tiesiog du metus paeiliui. Fantastika. Tikiuosi jog Lietuvos rinktinei dar kada nors pavyks tai pakartoti.

Tuose čempionatuose beveik visą rinktinę sudarė to meto ir buvę "Granito" žaidėjai, kiek tai buvo svarbu tiems pasiekimams?

Na tai yra natūralu, jog žaidžiant kartu klube, žaidėjai daug greičiau randa bendrą kalbą ir tuomet rinktinėje žaisti pasidaro daug paprasčiau.

Kaip manote kokias pagrindines vertybes "Granitas" įskiepijo, kurios vėliau lėmė ir rinktinės sėkmę, bei žaidėjų sėkmę užsienio klubuose?

Labai sunkus klausimas. Galbūt visas įmanomas skirtas siekti rezultato. Būti vedliu, niekada nepasiduoti ir kovoti iki pabaigos. Na sakykime būti išskirtiniu sportininku, kurį ilgą laiką prisimins žmonės.

Stipriausioje pasaulio lygoje (Bundesliga Vokietija) praleidote net 5 sezonus (galbūt daugiausiai iš visų lietuvių istorijoje?), ką Jums reiškė rungtyniauti tarp geriausių pasaulio rankininkų kiekvieną savaitę?

5 sezonai 1 Bundeslyga, 10 sezonų 2 Bundeslyga, na tai yra tiesiog visa rankinio grietinėlė. Tuo viskas pasakyta, kai tu gali žaisti prieš pasaulio elitą kiekvieną savaitgalį.

Buvote net 3 kartus tarp 3 geriausių vartininkų Bundesliga, kas reiškė jog turėjote savo vardą tarp geriausių pasaulio rankininkų, kodėl Jūsų manymu Lietuvoje šie pasiekimai niekada nebuvo vertinami?

Na tai jau praeitis, maloni man. Tačiau Lietuvoje niekam nebuvo įdomu. Savo vardą turiu daugiau ten, Vokietijoje, o ne namie, bet tai yra jau praeitis. Galbūt tai žiniasklaidos neveiksnumas, arba rankinio populiarumo Lietuvoje pasekmė.

Ko palinkėtumėte naujajai "Granito" kartai ir "Granito" klubui?

Palinkėčiau suprasti, įsigilinti į "Granito" istoriją. Pamąstyti ką jie atstovauja.

.

.

Atvykite palaikyti savo mylimą miesto komandą jau šį sekmadienį (Kovo 19-ą dieną, 14 valandą) LSMU Sporto Salėje (Tilžės g. 18, Kaunas) Baltijos Lygos ketvirtfinalio rungtynėse prieš Estijos Polva Serviti klubą.

© GRANITAS-KARYS 2023