Kauno "Granito" legendos. Gediminas Mikulėnas.

Kauno "Granito" legendos: interviu su "Granito" 1987 metų komandos IHF taurės laimėtojų komandos nariu Gediminu Mikulėnu. Gediminas Mikulėnas su legendine "Granito" komanda praleido net 14 sezonų ir laimėjo ne vieną titulą.

pliadisfoto.lt

Buvote "Granito", kuris laimėjo istorinę pergalę (IHF taurę) Lietuvos rankiniui komandos narys, kokios emocijos aplanko prisiminus tuos laikus?

Kelias į finalą buvo pažymėtas pergale prieš „Gummersbach“ komandą. Jei ir dabar pasakau Vokietijoje, kad mūsų komanda nugalėjo  „Gumessrbach“, tada pamatau pagarbą pašnekovo akyse. Smagu prisiminti pergalę finale prieš Madrido „Atletico“ - tai buvo mūsų svajonė. Mes bendroje vakarienėje dainavime dainą „Ant kalno mūrai“, o mūsų varžovų akyse matėsi ašaros. Daug buvo teigiamų vieniems žaidėjams ir neigiamų - kitiems emocijų. Malonu prisiminti ir tai, kad kada su visa komanda šventėme pergalę ir priėjo Arvydas Sabonis pasveikinti sakydamas „noriu prisijungti vyrai prie jūsų“. Jis jau tada buvo žvaigždė. Be to, visas mano gimtas miestas Kaunas šventė ir be abejo, visus žaidėjus sveikino jiems artimi žmonės.

Kas Jūsų manymu lėmė jog "Granitas" sugebėjo pasiekti tokius rezultatus tuo metu?

Buvome subrendusi, pasiruošę gerai fiziškai ir techniškai komanda. Visi siekė vieno tikslo ir vedami trenerio pasiekėme savo tikslą.

Koks Jūsų įsimintiniausias epizodas rungtyniaujant "Granito" gretose? (Asmeninis)

Teigiamas įsimintiniausias epizodas yra su Madrido „Atletico“ finalo paskutine minute. Tada man teko pareiga išlaikyti kamuolį. Tai ir dariau stengdamasis atsilaisvinti į laisvą plotą ir tuo pačiu, kad nebūtų pasyvus žaidimas. Mane aikštelės centre buvo užspaudę du žaidėjai ir man pasisekė su vartininko Michalijo Juzko pagalba išlaikyti kamuolį. Varžovai stengėsi suduoti per rankas, teisėjų švilpukas tylėjo ir jei būčiau praradęs kamuolį aikštelės viduryje už manęs buvo likęs tik vartininkas -  būtų bėda.

Neigiamas įsimintiniausias epizodas nutiko Spartakiados finale su Ukrainos komanda. Varžovų vartininkas žinodamas mano mėgstamą kampą atmušė ne rankomis ar koja, bet klubu. Lemiamu momentu mečiau į vartus užtikrintą metimą, o vartininkas nuspėjo, kur kamuolys skris. Ką padarysi.

Kuo šiandieninis "Granitas" skiriasi nuo to kuriame rungtyniavote Jūs?

Fiziniu pasiruošimu, nes mes treniravomės 2-3 kartus per dieną. Taip pat patirtimi, nes dabar jie žaidžia mažiau tarptautinių varžybų, bei tikslo išsikėlimu. Sporte reikia išsikelti ne tik vietinius, bet ir aukštus tarptautinius tikslus. To komandai linkiu ir tikiuosi, kad viskas bus gerai.

Jūsų karjera prabėgo Lietuvoje, kas lėmė jog neišvykote rungtyniauti į užsienį?

Po to kai baigiau sportuoti galvojau kuriuo keliu eiti toliau: ar sportuoti toliau ar išbandyti jėgas moksle. Tuo metu, kiek man žinoma, buvau vienintelis tarptautinis sporto meistras Sovietų Sąjungoje, kuris profesionaliai žaisdamas apsigynė daktaro disertaciją. Apie savo disertaciją draugo buvau pakviestas skristi į Čikagą į VI Pasaulio lietuvių simpoziumą skaityti pranešimo. Džiaugiuosi, jog baigęs sportuoti išbandžiau save moksle. Kalbant apie rungtyniavimą užsienyje, turėjau keletą kvietimų iš Vokietijos ir Olandijos rankinio komandų. Keletą kartų žaidžiau draugo rankininko iš Vokietijos Siegbert Brutschin komandoje. Važiuodamas automobiliu paskambinau jam, kad esu Vokietijoje ir paklausiau, ar jis norėtų susitikti ir paplepėti. O jis man sako, kad vakare kažkokiam miestelyje jo komandai bus varžybos ir aš būtinai turiu jose sudalyvauti. Sutikau, buvau užregistruotas varžyboms ir sužaidžiau jose kartu su savo buvusiais varžovais. Į Lietuvą grįžau pilnas puikių įspūdžių. Vėliau prie komandos prisijungiau dar pora kartų.

Sportas yra viena Jūsų gyvenimo dalis, o kaip Jūsų gyvenime atsirado mokslas ir išradimai?

Baigiau sustiprintą matematikos ir fizikos sričių dabar vadinamą Saulės gimnaziją, institute įgijau taikomosios matematikos specialybę, apsigyniau technikos mokslų disertaciją tema „Kvaziperiodinių signalų atpažinimas“. Visa tai dariau būdamas „Granito“ komandoje. Sunkoka buvo, bet įdomu ir gera prisiminti. Derinti sportą ir mokslus - įmanoma, bet reikia laiko. Turi būti pakankamai susitelkęs ir nekreipti dėmesio, kad mokslininkai šaiposi iš sportininkų ir atvirkščiai.

Prieš aštuonis metus pagalvojau - o ką aš pats asmeniškai moku ir norėčiau daryti toliau. Sudėjau patirtį ir žinias, kurias turiu ir nusprendžiau domėtis išmaniąja tekstile. Gent unversitete Belgijoje sužinojau, kad su išmaniaisiais marškinėliais įmanoma registruoti žmogaus elektrokardiogramą. Išbandžiau keletą technologijų, prisiminiau kaip dirbti su oscilografu, pasimokiau Arduino (aut. past. - atviro kodo platforma naudojama elektronikos gaminiuose) ir pamačiau rezultatą. Toliau subūriau keletą elektronikų, programuotojų ir gavau 2021 m. „Lietuvos garbė“ nominaciją už inovacijas. Reikia tik nebijoti pradėti, o nebijoti išmokė sportas.

O kaip gimė šių, unikalių, marškinėlių idėja?

Aš pats turėjau keletą infarktų ir esu dėkingas Kauno klinikų kardiologams už išgelbėtą gyvybę. Pagalvojau, kad jei mane būtų įspėję, jog man gresia infarktas, būčiau skubiai kreipęsis į medikus, o ne dvejojęs. Taip ir atsirado išmaniųjų marškinėlių  idėja – kaip būdas padėti kitiems.

Ko palinkėtumėte buvusiems sportininkams, norintiems save atrasti iš naujo baigus sportinę karjerą?

Jei tai - profesionalus sportas, vienas kelias yra kuo ilgiau sportuoti, kad ir iki 50-ies metų. Kitas kelias yra pasižiūrėti į save ir daryti tai, kas tau suprantama ir įdomu. Juk nelabai svarbu koks tu didelis jautiesi - tai gali pasikeisti, o darant širdžiai mielą darbą, būsi naudingas ir kitiems žmonėms, ir tuo pačiu būsi reikalingas kitiems darbams.

Ko palinkėtumėte "Granitui"?

Komandinis sportas leidžia įsigyti daug pažįstamų, draugų. To ir linkiu, ir be abejo, pergalių!

Gediminas Mikulėnas viduryje

.

Primename, jog "Granitas-Karys" pusfinalyje susitiks su reguliariojo sezono čempionais - Klaipėdos Dragūnas. Pirmasis pusfinalis vyks gegužės 3d. 19h Klaipėdoje, antrasis, gegužės 6d. 17h bus žaidžiamas namuose ir jeigu prireiks lemiamo pusfinalio, jis numatytas gegužės 10d. 19h Klaipėdoje.

Susitikime tolimesnėse kovose ir palaikykime "Granitas-Karys" pergalės link!

© GRANITAS-KARYS 2023